Cep Uydu

Grizu-263A

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Grizu-263A


Cep uyduları uzay çalışmalarında görev yükü ve haberleşme sitemlerinin testi gibi alanlarda uygun maliyetlerinden dolayı tercih edilmektedirler. Grizu-263A Cep uydusu 5 temel alt sistemden ve bu sistemlerin sabitlendiği ve korunduğu bir gövdeden oluşmaktadır. Cep uydu alt sistemleri Elektrik Güç Alt Sistemi (EGS), Yerleşik Bilgisayar Alt Sistemi (YBS), Haberleşme Alt Sistemi (HS), Yönelim Belirleme Alt Sistemi (YBKS) ve Faydalı Yük Alt Sistemi (FYS) olarak adlandırılmaktadır.

Grizu-263 Uzay Takımı olarak model uydu yarışmalarından elde ettiğimiz deneyim neticesinde 2018 yılı sonunda modüler bir uydu tasarlama ve üretme konusunda çalışmalarımızı başlattık. Uydu standardı olarak düşük maliyet ve işlevselliği göz önüne alarak cep uydu standardını seçtik. Yaklaşık iki yıl boyunca takım arkadaşlarımız ile birlikte çok yoğun bir şekilde çalıştık. Uydumuz fırlatma için gerekli bütün çevresel testleri başarıyla geçerek 2020 Ekim ayında fırlatıcı firmaya teslim edildi.

Grizu-263A Cep uydusu küp şeklinde olup 5cm x 5cm x 5cm boyutlarında ve 237g ağırlığa sahiptir. Uydumuzu modüler bir şekilde tasarladığımızdan farklı yararlı yükler kolayca uydumuza entegre edilebilir. Bu sayede uydumuz farklı yararlı yükler ile temel alt sistemleri değişmeden uzay görevlerinde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda uydumuzu uzay koşullarında deneyerek temel alt sistemlerinin çalışmasını test etmek istiyoruz. Uydumuzun dünyaya göndereceği veri paketi içerisinde alt sistemlerin tükettiği ve güneş panellerinden elde edilen güç bilgileri, uydunun yörüngedeki hareketlerinin analizi için atalet verileri, UTC zaman bilgileri ve uydu iç sıcaklık bilgisi bulunmaktadır. Uydumuz ayrıca yer istasyonu ile uydu arasında çift yönlü haberleşmenin test edilebilmesi için tele komut ile bazı temel işlevleri yerine getirebilmektedir. Bu işlevlerden bazıları uydunun telemetri gönderim periyodunun değiştirilmesi, yer istasyonundan gönderilen küçük veri paketlerinin tekrar dünyaya yayınlanması gibi işlevlerdir.
Grizu-263A Cep uydumuz Amerika Birleşik Devletleri Florida eyaleti Cape Canaveral fırlatma Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketi ile Alçak Dünya Yörüngesinde 525 km uzaklığa fırlatılacaktır. Fırlatmanın ardından Cep uydumuz bulunduğu uydu taşıyıcısından ayrıldıktan 1 dakika sonra 10 saniyede bir 5 paket veri gönderim hızı ile görevine başlayacaktır. Uydumuz yaklaşık 4 yıl boyunca Alçak Dünya Yörüngesinde hareketini sürdürecek. Yaklaşık 1 yıl boyunca aktif bir şekilde çalışmasını beklemekteyiz.

Ana Destekçiler

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T. A. Ş. (ERDEMİR)

Ekip

Muzaffer DUYSAL (Kaptan)
Çağla Aytaç DURSUN (Kaptan)
Kerim USLU (Yazılım)
Serdar DOĞAN (Mekanik)
Özgür TUZCU (Elektronik-Yazılım)
Cem ZORLU (Elektronik)
Muhammed Emin KURT (Elektronik)
Durdali ATILGAN (Uydu Yer İstasyonu)
Hüseyin SERTKAYA (Elektronik)
Çağrı KARADUMAN (Mekanik)
Mahmut EĞRİÖZ (Uydu Yer İstasyonu)
Feyzullah HASAR (Yazılım)
Osman TURGUT (Uydu Yer İstasyonu)
Uğurcan SORUÇ (Uydu Yer İstasyonu)

Danışmanlar

Prof. Dr. Bülent EKMEKÇİ
Doç. Dr. Hakan KAYA
Dr. Öğr. Üyesi Şenol ALAN
Arş. Gör. Dr. Ferdi KARA
Arş. Gör. Engin KOCAMAN

Destekleyenler

Prof. Dr. Alim Rüstem ASLAN (İTÜ-USTTL)
Mehmet Şevket ULUDAĞ (TU/DELFT)
Boğaç KARABULUT (İTÜ-USTTL)
Barış DİNÇ (TAMSAT)
Aziz Şua TORTU (TRAC)

Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar

Zonguldak Valiliği
Türkiye Taşkömürü Kurumu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC)
İstanbul Teknik Üniversitesi - Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı
Dassault Systemes
Airbus Defence&Space
Compocket
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin