Model Uydu

TÜRKSAT Model Uydu

Küçült Yazı Tipi Büyüt
NASA sponsorluğunda ABD'de gerçekleştirilen CanSat Competition benzeri bir yarışma olan TÜRKSAT Model Uydu yarışması, TÜRKSAT tarafından Teknofest bünyesinde gerçekleştirilmektedir. 4 yıllık bir geçmişi olan yarışmanın amacı üniversite öğrencilerini uzay ve uydu teknolojileri üzerine bilgi sahibi kılmak ve gelecekte bu alanda çalışacak başarılı Türk vatandaşlarını ülkemize kazandırmaktır. 


Türksat Model Uydu Yarışması Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin öncü teknoloji kurumu Türksat, düzenlenen yarışma ile uydu ve uzay teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirilmesi için bir adım daha atıyor.  

Türkiye’den birçok üniversitenin yurtdışında düzenlenen yarışmalara katılım sağlayarak edindiği bilgiler ülkemizde düzenlenen yarışma ile daha fazla üniversitenin paylaşımına sunuluyor.

Özellikle yurtdışında düzenlenen yarışmalara katılım maliyetlerinin yüksekliği dikkate alındığında öğrencilerin düşük bütçeler ile gerçek uzay projesi deneyimi kazanması imkanına sahip oluyor.

Uçuş esnasında her model uydu, taşıdığı sensörlere ait telemetri bilgisini yer istasyonuna gönderecek ve ayrıca her yarışmada, yarışmacı takımların, yarışma kurulu tarafından belirlenecek özel görevleri (basınç, yükseklik, irtifa kaybı, batarya gücü, fotoğraf ve/veya video çekimi, ekipman açma, yük taşıma, yere iniş sonrası konum gönderme vb.) yerine getirmesi isteniyor.

Geleneksel olarak düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışmaları mühendislik alanında eğitim alan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme becerisi ve disiplinler arası çalışma ve tecrübe paylaşımına olanak sağlıyor.

Ayrıca öğrenciler farklı üniversite takımlarıyla tecrübe paylaşımının yanı sıra şirketimizde uydu operasyonlarında çalışan uzman personel ve sektörde yer alan firmalar ve STK'lar ile iletişim imkânı da sağlıyor.

Daha fazla bilgi için; tıklayınız.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin