Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Küçült Yazı Tipi Büyüt

grizu-263

Uzay Takımı


Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak ilinde yer almaktadır. Zonguldak, Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenlerini barındırmaktadır. 1992 yılında Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde gerçekleşen grizu patlaması sonucu yaşamını yitiren 263 madencinin anısını yaşatmak için takımımıza grizu-263 ismini verdik.

2016 yılında NASA/JPL Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız ile gerçekleştirilen ekonferansın ardından Muzaffer DUYSAL ve Çağla Aytaç DURSUN öncülüğünde 8 kişi ile kurulmuştur. American Astronautical Society (AAS) tarafından National Aeronautics and Space Administration (NASA) sponsorluğunda Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen CanSat Competition adlı model uydu yarışmasına katılmak için çalışmalara başlamıştır. İlk sene dünyanın en iyi üniversitelerini geride bırakarak katıldıkları yarışmada tüm görevleri başarı ile tamamlamışlardır.

2018 yılında takımın genişletilmesi ve edinilen tecrübe ile aynı yarışmada Dünya 2.liği derecesini ülkemize getirmiş olan takımımız, Türkiye'nin ilk pocketqube uydu projesini de başlatmıştır. Aynı zamanda yeni kişilerin yetiştirilmesi için mentörlük sistemi ile birlikte 35 kişilik bir ekip ile 2019 yılında da CanSat Competition finallerinde 0,077 puan farkı ile başarısını tekrarlayarak Dünya 2.si olmuştur. 

Takımımız geliştirmiş oldukları pocketqube uydumuz olan grizu-263A'yı 2020'nin yaz aylarında 500km. yörüngeye yerleştirme hedefi ile çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda Alçak Dünya Dünya yörüngesinde amatör band üzerinde görev yapan tüm küp uyduların dinlenmesi için de bir yer istasyonu kurulumunu tamamlamış bulunmaktayız.

"Karanlık maden ocaklarından uzayın sonsuz derinliklerine uzanan bir Zonguldak hikayesi..."Daha detaylı bilgi için;