Grizu-263 Uzay Takımımız Dünya Dördüncüsü Oldu

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde faaliyetlerini sürdüren Grizu-263 Uzay Takımı üniversitemizi ve ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından desteklenen, dünyanın en prestijli model uydu yarışmalarından biri olan  CanSat Competition 2021  yarışmasında finale kalan Grizu-263,  dünyanın bir çok üniversitesini geride bırakarak  model uydu yarışmasını dünya dördüncüsü olarak tamamladı ve ilk 20’deki tek Türk takımı olarak ülkemizi bu yılda başarıyla temsil etti.
 
Temel mühendislik bilgisini en iyi şekilde birbiriyle çalışır vaziyette kullanmaya dayalı olarak ve bunu en iyi şekilde gerçekleştirecek katılımcılara ev sahipliği yapmayı hedefleyen CanSat Competition, Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü’ nün (AIAA) düzenlediği ve NASA’nın desteklediği geleneksel bir tasarla-yap-fırlat modeli öğrenci yarışmasıdır.
 
“Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İyi Bir Tercih Olacaktır”

Takım danışmanı ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, yaptığı açıklamada Covid-19 küresel pandemisi sebebiyle zor şartlarda yarışmaya hazırlanan takımın dördüncü kez ilk 5’te yer alarak ülkemizi ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi. Grizu 263 olarak, sürdürülebilir başarılarla yollarına devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Ekmekçi, “Gelecekte de heyecan verici başarılarla yeniden buluşmak dileği ile. Yeni takım arkadaşlarımızı heyecanla bekliyor, güçlenerek yolumuza devam etmek istiyoruz. Emin olun ki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sizin için iyi bir tercih olacaktır.” diye konuştu.

Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri Arasında İlk 20’de Yeralan Tek Türk Takımı Olduk”
 
Takım Kaptanı  Çağla Aytaç Dursun da bir açıklama yaparak, "Takımın 5 senedir bir çok proje ve yarışmada başarı kazandığını, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiklerini kaydetti. Bu süreçte iki kez dünya ikinciliği, bir kez dünya dördüncülüğü elde ettiklerinin altını çizen Dursun, “NASA'nın ana sponsor olduğu CanSat Competition yarışmasında bizim en büyük hedefimiz sürdürülebilir bir başarıyı sağlamak oldu. Grizu-263 uzay takımı olarak dördüncü kez ilk 5'te oluşumuz artık başarılarımızın sürdürülebilir olduğunu ve takımımızın sistematiğinin çok başarılı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Burada bizi en çok mutlu eden şey budur, her sene aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla bu başarıyı tekrarlayabiliyoruz. Grizu-263'ün felsefesi artık oturdu diyebiliriz. Bu sayede artık takıma kim gelirse gelsin o felsefe ile beraber tekrar dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yarışma potansiyeli var ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 263 Uzay Takımı olarak dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı yarışmanın ilk 20 takımı arasında tek Türk takımı olarak yarışmada dünya dördüncüsü olduk. Bu süreçte  en başından beri bizi destekleyen ve şu an bulunduğumuz konuma gelmemizde büyük emeği olan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya, Dekanımıza, üniversitemize ve şehrimiz Zonguldak’a ve ana destekçimiz Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası T.A.Ş’ye (ERDEMİR) çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  
 
Grizu-263 Uzay Takımı Olarak Uzay Bilimlerinde Ülkemize Yetişmiş İnsan Gücü Kazandırmaya Devam Ediyoruz.”

Takımın 2021 yılında CanSat Birim Liderliğini üstlenen Feyzullah Hasar ise yaptığı açıklamada “Yaklaşık 3 yıldır bulunduğum Grizu-263 ailesinde bu yıl dünya çapında en prestijli yarışmalarından olan Cansat model uydu biriminde takım liderliği görevimde bulundum. Tüm ekip arkadaşlarım ile birlikte gecemizi gündüzümüze katarak ülkemize üniversitemize yeni bir başarı daha eklemenin heyecanını yaşıyorum. Tüm ekip arkadaşlarıma ve ailelerine teşekkür ederim. Takımımızı kurduğumuz andan itibaren en büyük hedeflerimizden biri olan sürdürülebilirliği sağlamak için takım olarak her geçen gün ülkemize uzay bilimlerinde yetişmiş insan gücü kazandırmaya devam ediyoruz. Her yıl farklı bir ekip ile dünya çapında en prestijli model uydu yarışmasına katılarak 5 yıldır üst üste dereceye giriyoruz.” dedi.
 
 
“Grizu 263 Şehrin Markası, Üniversitemiz ve Ülkemizin Gururu”
 
Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Grizu- 263 Uzay Takımının uzay bilimleri alanında elde ettikleri başarılara bir yenisini daha ekleyerek, dünyanın en iyileri arasında bulunduklarını kanıtladığını ifade etti. Dünyanın en prestijli model uydu yarışması olarak gösterilen ve 14 yıldır aralıksız olarak düzenlenen CanSat’ta , 2017 yılından bu yana  üst üste  finallere  adını yazdıran ve iki kez dünya ikincisi olan Grizu 263,  bu yıl elde ettiği  dünya dördüncülüğü ile de şehrimizin güçlü bir markası olmuş, üniversitemizi ve ülkemizi yeniden gururlandırmıştır.
 
“Üniversitemizin  Uzay Bilimlerinde Geldiği Yeri Görmek Heyecan Verici”
 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak, tüm bilim takımlarının çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve her türlü desteğin verildiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Çufalı,  Grizu 263’ün uzay bilimleri alanında yürüttüğü projeler ve elde edilen başarıların memnuniyet verici olduğunu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin uzay bilimlerinde geldiği yeri görmenin heyecan verici olduğunu kaydetti. Yakın zamanda Yükseköğretim Kurulu  (YÖK) tarafından açılmasına izin verilen Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin ülkemizin Milli Uzay Programına katkı sağlayacak uzay mühendisleri yetiştireceği bilgisini de hatırlatan Rektörümüz, “Milli Uzay Hamlesi hedefleri kapsamında ülkemizi yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek  konuma ulaştıran Grizu 263 Uzay Takımını ve danışman hocalarını gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin