Milliyet Gazetesi'nde Çıkan Haberimizin Tam Metni

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Milliyet Gazetesi'nde Sayın Meltem Günay'ın yapmış olduğu haberimizin-röportajımızın tam metni;

Tam Metin;

* Uydu çalışmalarındaki şu anki durumu anlatabilir misiniz?
 
2020 yaz aylarında cep uydumuzun tasarım ve üretim süreçlerini tamamladık. Ardından uydunun uzaya gönderilebilmesi için çeşitli çevresel testlere tabi tutulması gerekiyordu. Uydumuzun çevresel ve elektromanyetik alan testlerini Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde (TUSAŞ), titreşim testlerini ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yaptık. Mutlulukla belirtmek isterim ki bütün fırlatma öncesi testleri başarıyla geçtik. Tabi olarak fırlatma öncesinde uydumuzla ilgili frekans tahsisi gibi, birçok ulusal ve uluslararası bürokratik işlemlerin yapılması gerekiyordu. Türk Uzay Ajansı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Uluslararası Amatör Radyo Birliği (IARU) gibi kuruluşlardan gerekli izinlerimizi ve bildirimlerimizi tamamladık.
 
Yaklaşık iki yıl boyunca takım arkadaşlarımız ile birlikte çok yoğun bir şekilde çalıştık, uydumuz birçok testten başarıyla geçti ve 2020 Ekim ayında İskoçya’da fırlatıcı firmaya teslim edildi. Teslimat sürecinde pandemi koşullarından dolayı oldukça maceralı ve stresli süreçler yaşadık. Planlanan teslimat tarihinden iki gün önce İngiltere uluslararası yolculara karantina kısıtlaması getirdi. Bir anda bütün planlamalar altüst oldu. Bu dönemde, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan olmak üzere, Dışişleri Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve tabi ki değerli Rektör Hocamız Prof. Dr. Mustafa Çufalı, uydumuzun Türkiye’den İskoçya’ya ve ardından SpaceX fırlatma tesislerine yaptığı yolculuk sürecinde bizlere kritik ve samimi desteklerini sundular. Bütün gelişmeler bizlere milletimizin ve devletimizin gücünü ve geleceğe dair hedeflerini hissettirdi. Mutlu olduk, onur duyduk ve layık olmak için çalışmalarımıza devam ettik.  
 
Grizu-263A cep uydumuzdan sağlıklı bir şekilde veri iletimini gerçekleştirebilmesi amacıyla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Farabi Kampüsü Konuk evi çatısında kurduğumuz yer istasyonumuzda son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Artık heyecanla uydumuzun fırlatılarak, ilk sinyallerini almayı bekliyoruz.
 
   
* Grizu-263A'nın SpaceX Falcon 9 roketi ile çıkacağı uzay yolculuğu 14 Ocak'ta yapılacaktı şimdi ertelendi. Ertelenmesinin nedeni nedir?
 
Evet haklısınız, hiçbirimizin beklemediği bir gelişme oldu. Bir fırlatmada aynı anda birçok uyduyu içinde barındıran taşıyıcı kapsüller (pod) kullanılmaktadır. Bu kapsüller roket istenilen irtifaya geldiğinde sırayla uyduları uzaya bırakmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz firma, öncelikle bütün uyduları teslim almakta ve bu kapsüle sırayla konumlandırmaktadır. Bütün uyduların kapsüle konumlandırma işlemi tamamlandıktan sonra, kapsül fırlatıcı rokete yerleştirilmektedir. Cep uydumuzun yer aldığı kapsülde bütün uyduların konumlandırması tamamlanmış ve SpaceX Falcon 9 roketine yerleştirilmişti. Heyecanla 14 Ocak günü fırlatma tarihini beklerken, 1 hafta önce, kapsülde yer alan bizim dışımızda bir uydunun bürokratik işlemlerini tamamlayamaması sonucu, kapsül Amerika Birleşik Devletleri’nden fırlatma için gerekli olan FAA lisansını alamadı. Gerekli izinleri alamadığı için kapsül roketten çıkarıldı. Bu gelişmeyi kimse beklemiyordu, yani tamamen bizim dışımızda gelişen olaylar böylesine bir gecikmeye sebep oldu. İlerleyen günlerde eksik olan FAA lisansı alınarak fırlatma gerçekleştirileceği tarafımıza bildirildi.
 
 
* Şu an için belirlenen bir tarih var mıdır?
 
Kesin tarih henüz belli değil, mevcut durumda konuşulan senaryoya göre Mart ayının sonuna kadar SpaceX şirketi Falcon 9 roketi ile 8 Starlink fırlatması gerçekleştirilecek. Grizu-263A Cep Uydumuz da bu fırlatmalardan birinde yer alacak. Yakın zamanda fırlatma tarihinin verilmesini bekliyoruz.     
 
 
* Gönderilecek uydu hakkında bilgi verir misiniz? Hangi konularda bize bilgi akışı sağlayacak?
 
Grizu-263A Cep uydusu 5 temel alt sistemden ve bu sistemlerin sabitlendiği ve korunduğu bir gövdeden oluşmaktadır. Cep uydu alt sistemleri Elektrik Güç Alt Sistemi (EGS), Yerleşik Bilgisayar Alt Sistemi (YBS), Haberleşme Alt Sistemi (HS), Yönelim Belirleme Alt Sistemi (YBKS) ve Faydalı Yük Alt Sistemi (FYS) olarak adlandırılmaktadır.
 
Grizu-263A Cep uydusu küp şeklinde olup 5cm x 5cm x 5cm boyutlarında ve 237g ağırlığa sahiptir. Uydumuzu modüler bir şekilde tasarladığımız dan farklı yararlı yükler kolayca uydumuza entegre edilebilmektedir. Bu sayede uydumuz farklı yararlı yükler ile temel alt sistemleri değişmeden uzay görevlerinde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda uydumuzu uzay koşullarında deneyerek temel alt sistemlerinin çalışmasını test etmek istiyoruz. Uydumuzun dünyaya göndereceği veri paketi içerisinde alt sistemlerin tükettiği ve güneş panellerinden elde edilen güç bilgileri, uydunun yörüngedeki hareketlerinin analizi için atalet verileri, UTC zaman bilgileri ve uydu iç sıcaklık bilgisi bulunmaktadır. Uydumuz ayrıca yer istasyonu ile uydu arasında çift yönlü haberleşmenin test edilebilmesi için tele komut ile bazı temel işlevleri yerine getirebilmektedir. Bu işlevlerden bazıları uydunun telemetri gönderim periyodunun değiştirilmesi, yer istasyonundan gönderilen küçük veri paketlerinin tekrar dünyaya yayınlanması gibi işlevlerdir.
 
 
* Uydu gönderildikten sonra sistem nasıl işleyecek ve ilk bilgileri ne zaman almaya başlayacağız? O bilgiler nasıl değerlendirilecek?
 
Grizu-263A Cep uydumuz Alçak Dünya Yörüngesinde 525 km irtifaya fırlatılacaktır. Cep uydumuz bulunduğu uydu taşıyıcısından ayrıldıktan 1 dakika sonra, 10 saniyede bir 5 paket veri gönderim hızı ile görevine başlayacaktır. Üzerinde bulunan yönelim belirleme sistemi ile uydumuz açısal dönüş hızını yavaşlatarak, sağlıklı iletişim için gerekli koşulları oluşturulacaktır. Uydumuzun yaklaşık 4 yıl boyunca Alçak Dünya Yörüngesinde hareketini sürdürmesi planlanmıştır. Yaklaşık 1 yıl boyunca da aktif şekilde çalışmasını beklemekteyiz.
 
Tabi ki kendi yer istasyonumuz ile birlikte, dünya üzerinde yer alan diğer yer istasyonlarının uydumuzu takip etmelerini ve uydu verilerini indirebilmeleri için uydumuzun decode yazılımlarını ve haberleşme kılavuzlarını hazırladık. Bizimle birlikte, ilgili herkesin uydumuzu takip edebilmesini istiyoruz.
 
Haberleşmenin fırlatma sonrasında hemen yapılabilmesi, cep uydusunun yörüngeye bırakılma anındaki açısal dönüş hızına bağlıdır. Bu bakımdan şans faktörünü de içinde barındırır. Eğer şanslıysak hemen iletişim kurabiliriz. Ancak bırakılma anında uydunun dönüş hızı fazla ise, iletişim için biraz beklemek gerekebilir. Bu süre 1 aya kadar uzayabilir. Umarım şans bizden yana olur ve beklemek zorunda kalmayız.  
   
 
* Haberin yayınlanmasının ardından yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?
 
Milliyet manşetinde yer almamız her şeyden önce bilinirliğimizi arttırdı. Ekibimiz için etkili ve güzel bir motivasyon kaynağı oldu. Artık basından daha çok takip edilmeye başlandı. Ayrıca üniversitemizde yoğun biçimde teknoloji takımlarının kurularak yarışmalara katıldıklarını mutlulukla gözlemledik. Örneğin Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bünyesinde 14 teknoloji odaklı öğrenci takımı kuruldu. Benzer biçimde diğer üniversiteler de benzer yaklaşımlar gözlemledik. Artık, kurulan takımlar bizlerle görüşüp yol haritalarını belirlemeye çalışıyor, bizlerde en iyi şekilde onlara tecrübelerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Elbette biraz işin içinde rekabetçilik doğal olarak gelişiyor. Salgın, bütün yükseköğrenim öğrencileri arasında maalesef heyecana ve tutkuya dönüşen bu süreci biraz yavaşlattı, ancak yeni yaklaşımlarda öğretti. Artık çevrimiçi olanakları eskisinden daha yoğun kullanıyoruz.
 
Halen devam eden salgın süresince, ekibimizde yer alan öğrencilerimizin bir bölümü kampüste kalarak çalışmalarına devam etti. Kalanlar cep uydusu tasarımı ve üretimi yapan öğrencilerimiz di.  30 Büyükşehir ve Zonguldak ile başlayan kısıtlamaların gölgesinde cep uydumuzun tasarım ve üretimini gerçekleştirdik. Koşullar çok zordu, ancak zor koşullarda mutlaka yapılacak başka işlerde vardı. Zonguldak ilindeki sağlık çalışanları için 800 adet siperlik ürettik. Bizden hastanelerde acil durumlarda kullanılmak üzere solunum çoklayıcı istenildi. Bizde imkânlarımızı kullanarak bunları tasarladık ve ürettik. Anlaşılacağı gibi, kısıtlar döneminde de yoğun çalışmalarımıza devam ettik. Aynı zamanda,  NASA-AAS CanSat yarışması için hazırlandık. Bunun için yoğun çevrimiçi toplantılar ve çalışmalar gerçekleştirdik. Salgından koşullarından ötürü 2020 yılında CanSat yarışması hazırlanan raporlar üzerinden değerlendirildi. Yarışma sonunda ilk beş takım arasında yer alan tek Türk Takımı olarak Dünya 4. olduk. Bu yarışmanın ardından,  diğer ekibimiz TEKNOFEST TÜRKSAT Model Uydu Yarışmasına hazırlandı ve yarışmayı 4. olarak tamamladı. Yarışmalara katılmamızı ve cep uydumuzun fırlatılmasını destekleri ile mümkün kılan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T. A. Ş. (ERDEMİR) ’ye teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemediler ve desteklemeye devam ediyorlar. Sürdürülebilir başarının altında aslında bu temel gerçek yatıyor.  
 
Salgından ötürü ortaya çıkan bütün olumsuzluklara karşın, süreklilik eksenimizi korumaya çalıştık. Yeni başvurular aldık ve ekibimizi yenilemeye devam ettik. Birçok mezunumuza karşı toplam sayımızı muhafaza ettik. Tabi olarak hedeflerimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Mezunlarımızla birlikte Türkiye’nin teknoloji geleceğinde yer alan bir girişim olma için ilerlemeye devam ediyoruz. Benzerlerini gelişmiş dünyadan gözlemlediğimiz benzer oluşumların artık Türkiye'de yeşerebileceğine inanıyoruz. Kim bilir önümüzdeki kısa bir süreçte uydu teknolojileri alanında, ülkemizin çalışmalarına katkı sunan bir start-up oluşumunu gözlemleyeceğiz. 

Haberin Dijital Bağlantısı; Grizu 263’ün uçuşu mart sonuna kaldı

Basılı Hali;
 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin