Uydumuz Grizu-263A'nın Entegrasyonu Tamamlandı!

Küçült Yazı Tipi Büyüt
2018 yılında başlattığımız projemiz, Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A artık tüm aşamalarını tamamladı. 31 Ekim 2020'de uydumuzun entegrasyonu tamamlandı. Uydumuzun uzaya gideceği tarih net olmamakla birlikte Aralık 2020 olarak belirlendi. Grizu-263A Aralık ayında uzaya gidiyor! Lisans öğrencileri olarak başlattığımız bu projeyi hakkı ile tamamlanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun! Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, desteklerini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler!

Yaklaşık 2 yıldır devam eden bu süreçte bizlerden desteklerini esirgemeyen sayısız kurum ve kişi oldu. Hepsine tek tek teşekkür etmek istiyoruz. Bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ÇUFALI, Üniversitemiz (Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi) ve Ana Destekçimiz Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. (ERDEMİR) 'ye sonsuz teşekkürler. Bizleri cesaretlendiren Üniversitemiz, ERDEMİR, Dekanlığımız (Mühendislik Fakültesi), ZBEÜ SKS Daire Başkanlığı ve ZBEÜ BAP Birimi'nin destekleri olmasaydı böyle büyük çapta bir projeyi başlatamazdık. Tüm projelerimizde bizlerden desteklerini esirgemeyen Zonguldak Valiliği'ne de sonsuz teşekkürler.

Uydumuzun üretim sürecinde teknik olarak desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Mehmet Şevket ULUDAĞ (TU DELFT), Barış DİNÇ (TAMSAT), Ruha USLU (TAMSAT), Aziz Şua TORTU (TRAC), Prof. Dr. Alim Rüstem ASLAN ve Boğaz KARABULUT (İTÜ USTTL), Ahmet SOFYALI (ROKETSAN) 'ya çok teşekkür ediyoruz. Uydumuzun üretim sürecinde vermiş oldukları destek için Türkiye Taşkömürü Kurumu ve TTK Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü 'ne çok teşekkürler. Danışmanlıkları ve desteklerini asla unutmayacağız.

Uydumuzun uçuş lisansı alması alabilmesi için gerekli çevresel testleri bizlere ücretsiz sağlayan ülkemizin savunma, uzay ve havacılık alanında lokomotif şirketlerinden olan Türk Uzay ve Havacılık Sanayii'ne sonsuz teşekkürler. 

Ayrıca zorlandığımız tüm süreçlerde desteği ile bizlere her zaman yol açan T. C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'ne ve Başkanımız Dr. Ali Taha KOÇ'a çok teşekkür ediyoruz. 

Uydumuzun pandemi döneminde sorunsuz teslim edilmesi için bizlere destek olan ve yardımlarını esirgemeyen T. C. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve Bakanlık Yetkilileri'ne, T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve Bakanlık Yetkilileri'ne çok teşekkür ederiz. Dünya'nın içinde bulunduğu pandemi sürecinde uydumuzun önce İskoçya'ya, sonra da ABD'ye sorunsuz gitmesini sağlayan tüm yetkililere sonsuz teşekkürler.

Uydumuzun uçuş lisansı alması konusunda bizleri destekleyen Türkiye Uzay Ajansı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun tüm yetkililerine, Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT) ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) 'ne çok teşekkür ederiz. 

Yazılım ve donanım desteklerinden ötürü Compocket (Minis), Dassault System (Solidworks) ve Airbus Space and Defence (Systema Thermica) 'e çok teşekkürler. Ayrıca uydumuzun görev armasını tasarlayan İllüstratör Ethem Onur BİLGİÇ'e teşekkür ederiz.

Ve takımımızın kuruluşundan bu yana bizlere mentörlük yapan Dr. Umut YILDIZ (JPL/NASA) 'a sonsuz teşekkürler.

Geçtiğimiz yaz vefat eden hocamız, mentörümüz A. Tahir DENGİZ (TA2T) 'i saygı ve rahmetle anıyoruz. 

*Uydumuz Grizu-263A, ana yüklenicimiz Alba Orbital'in Cluster 3'ü ve SpaceX'in Falcon 9 roketi ile Aralık 2020'de Düşük Dünya Yörüngesi (525 KM LEO-SSO)'ne yerleştirilecek ve görev yapmaya başlayacak.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin