Teknik Blog

Mekanik Yol Haritası | PocketQube (Cep Uydu)

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Bir uydu mekaniğinin basamaklarını adım adım inceleyecek olursak bunun ilk adımı, standartları incelemek olacaktır. Bir uydu yapıyorsanız bunu belirli bir standarta bağlı kalarak yapmanız gerekmektedir. Standart dediğimiz kavram aslında bizim haritamızdır. Bu harita bize uymamız gereken kuralları vermekle beraber bu kuralların dışına çıkmadan özgün ve çalışır bir proje yapmamız gerektiğini vurgulamaktadır. Örnek verecek olursam PocketQube Uydusu 50x50x50 mm boyutlarını ve 250 g ağırlığını geçmemelidir.

İkinci adıma geçecek olursak bu adım kesinlikle malzeme temini olacaktır. Bir işe başladığınız zaman bu işin en önemli noktası malzemedir aslında. Seçeceğiniz malzemenin tasarımda bulunduğu yerden tutun çalışacağı ortama kadar birçok noktada uyumlu olmalıdır. Peki malzeme seçerken hangi kriterlere dikkat etmelisiniz? Önceliğiniz seçeceğiniz malzemenin amacını belirlemek olmalı. Örneğin  seçtiğiniz malzeme uydu iskeleti mi olacak, bağlantı elemanı mı olacak veya yüzey kaplaması mı olacak… Bunu belirledikten sonra malzemenin mukavemetinden tutun ağırlığına kadar birçok kıyaslamasını tamamlayıp malzeme araştırmasına girebilirsiniz artık. Araştırmaya başlamadan önce önemli bir husus ise araştırma yaparken tek bir kaynağa bağlı kalmamaktır. Ülkemiz, uzay alanında yeni yeni atılımlar yaptığı için araştırdığınız şeye hemen ulaşamayabilirsiniz. Araştırdığınız konu eğer ilk aramanızda sonuç vermediyse pes etmemelisiniz çünkü türkçe yaptığınız araştırmalar size yetmeyebilir. Bu noktada ingilizce devreye giriyor. Araştırdığınız konuyu ingilizce aratarak çok daha fazla kaynağa sahip olabilirsiniz.

Standartlarını incelediğiniz, kapsamlı kaynak taraması yaparak malzemesini belirlediğiniz uydunun üçüncü adımına yani tasarımına geçebiliriz artık. Yavaş yavaş ortaya çıktığı ilk aşamadır aslında bu aşama. Bilgisayar ortamında CAD ( Bilgisayar destekli tasarım) programları ile uydunun tasarımlarını yaparak 3 boyutlu tasarımını çıkarmanız gerekmektedir. Bu tasarım size bir çok konuda fikir sahibi yapmakla beraber gerekli analizleri yaparak uydunun üretime girmeden önceki kritik noktalarını belirleme konusunda yardımcı olacaktır. Bu kritik noktalar sizin gözle göremediğiniz ama sanal ortamda uydunun belli başlı testlere girerek oluşturduğu noktalardır. Bu noktaları görmek ve gerekli önlemleri almak bir sonraki adım için çok önemlidir.

Üretimden önceki son adım olan dördüncü adım prototipleme adımıdır. Bu adım da ilk üç adımda topladığımız verileri birleştirme adımıdır. Araştırmaların ve tasarımların bir ürünü olarak ortaya çıkacak olan bu prototip, mekanik açıdan en önemli adım diyebiliriz. Bu adımda teorik olarak topladığımız verileri pratiğe döktüğümüz ilk adımdır. (Prototipleme için en önemli kaynak 3D yazıcılardır.)

Son aşama olan beşinci aşama ise üretim aşamasıdır. Bu aşama ne kadar son aşama olsa da en kritik ilerlemeler bu adımda atılır. Uydunun gerekli parçaları bu adımda üretileceği için hata yapma payınız yoktur. Tasarım aşamasında yapılan hatalar prototipleme aşamasında giderilirken üretim aşaması aslında ürünün çıkış aşamasıdır. Bu aşamada çıkan mekanik aksamlar uydu üzerinde yerini almalıdır, bu yüzden hata yapma payınız yoktur. Gerekli CAD-CAM işlemleri yapılan parçaların üretimi CNC’den çıkar ve  uyduya montajı yapılmak üzere hazır hale getirilir.

Gerekli yazılımları yüklenmiş olan elektronik komponentler, elektrostatik ortamda mekanik aksamlara monte edilerek montaj tamamlanır ve uydu hazır hale gelmiş olur.

Çağrı Karaduman


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin