Pasif Manyetik Tutum Kontrol Sistemi | PocketQube (Cep Uydu)

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada elde ettiğimiz başarıyı, PocketQube standartlarında bir uydu ile taçlandırmaya karar verdik. Bu yazımda PMAC’i (Pasif Manyetik Tutum Kontrol Sistemi) anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bir uydunun tutumu nedir ne anlama geliyor, onu açıklamakla başlayacağım. Tutum uydunun uzayda yönelimini tanımlamaktadır. Örneğin; bir uydunun uzaydan dünyanın bir noktasının fotoğrafını çekmesini istiyorsak, uyduyu noktaya göre yönlendirmemiz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken donanımsal olarak;

• Reaction whells(Tepki Tekerlekleri)
• Star trucker sensor(yıldız izleyici sensör)
• Sun sensor(güneş sensörü)
• Magnetometer

gibi donanımlar kullanılarak uydunun dünya da belirlenmiş bir noktaya göre yönelimi sağlanmaktadır. Yüksek güç tüketimine sahip olan bu sistem uydumuz için uygun olmadığını düşündüğümüz için pasif bir sistem kullanmaya karar verdik.Peki, pasif olarak nasıl gerçekleştirilecek… Bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Küp uydularda daimi mıknatıslar ve ferromanyetik çubuklar kullanılarak stabilizasyon sağlanmaktadır. Evet yanlış okumadınız yukarıda belirttiklerimin yerine daimi mıknatıslar ve ferromanyetik çubuklar kullanılarak da uydunun tutumu kontrol edilebilmektedir.

Biz bu mıknatıslardan ne istiyoruz, bizim ne işimize yarayacak? Amacımız; Uydu anten yüzünün dünyaya bakmasını sağlamaktır. Böylece uydu antenleri dünyaya bakacak ve yer istasyonumuz ile iletişim daha kolay sağlanacaktır.

Hüseyin Sertkaya
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin